Lukáš Příkazký exkluzivně pro Žurnál

05.07.2019

„Když jde herci pára od pusy, protože je osmnáct stupňů pod nulou, na obrazovce to vypadá dobře,...

[celý článek zde již 05.07.2019]


Radní Komínek se vyjadřuje k hradeckým aktualitám

05.07.2019

V Jindřichově Hradci se pořád něco děje a všechny věci mají nějaký vývoj. Žurnál se proto k řadě...

[celý článek zde již 05.07.2019]


Lvi v chovné stanici u Studnic jsou dle jejich chovatelky ve smrtelném nebezpečí

05.07.2019

O soukromé chovné stanici kočkovitých šelem, nacházející se v blízkosti osady Studnice, místní...

[celý článek zde již 05.07.2019]


...další články

Zaplatit parkovné? Prý docela problém. Čtenář píše do redakce a chvála to není.

Publikováno: 05.04.2019

V minulém vydání jsme se zabývali novým placeným parkovištěm pod hradeckou poliklinikou ve Václavské ulici a nyní se k tématu vracíme. Městské parkoviště, jež mají v nájmu Služby města JH, bylo uvedeno do provozu koncem minulého roku a my asi dva měsíce poté poukázali na pozoruhodný fakt, že tato parkovací plocha zeje v jednom kuse prázdnotou. Přitom najít volné místo na výrazně menším, úzkém a rovněž placeném parkovišti vedlejším, které zde vzniklo zároveň s budovou lékařského zařízení, je v podstatě nemožné. První hodina na novém parkovišti nestojí nic a každá další započatá hodina přijde parkujícího na desetikorunu, drahota tedy kamenem úrazu zřejmě nebude.
Jindřichohradecký místostarosta Radim Staněk (ODS) důvod také nechápe. Říká: „Proč tady řidiči neparkují, je nejen pro mě velká záhada. Parkoviště je přímo u polikliniky, do centra je odtud kousek pěšky a parkovné vysoké není. Nechápu. Možná to chce čas. Lidi si nejspíš na novinku potřebují zvyknout.“
Před uzávěrkou březnového čísla došel na redakční e-mail zajímavý čtenářský komentář, jenž sice nezájem řidičů neobjasňuje, ale vyplývá z něj, že s novým parkovištěm pod poliklinikou úplně všechno v pořádku není. Redakčně upravený příběh hradeckého projektanta Jiřího Dluhoše přinášíme níže.

V pondělí 18. února odpoledne jsem zaparkoval na novém parkovišti pod poliklinikou. Počítal jsem se zdržením a tím pádem i s úhradou deseti korun za další, již placenou hodinu a s připravenými mincemi přistoupil k automatu. Poté, co jeho čtečka můj parkovací lístek přečetla, bylo mi oznámeno, že mám skutečně zaplatit deset korun. Začal jsem tedy mince vkládat. Vzalo mi to ovšem jen pětikorunu. Dvoukoruny a koruny už ne. Když se mi po chvíli podařilo najít po kapsách desetikorunu, použil jsem ji a automat byl konečně spokojen. Já už méně. Z příslušného otvoru totiž následně vyjel lístek, leč přeplatek ve výši pěti korun nikde. Na parkovacím automatu přitom stojí, že nevrací bankovky, ale o tom, že nevrací mince, tam není ani slovo. A mimochodem, coby přípustné jsou na něm vyobrazeny všechny. Na lístku potvrzujícím zaplacení parkovného stálo: Přijatá hotovost 15 CZK, částka k platbě 10 CZK, nevyplaceno 5 CZK. Nevydanou hotovost si můžete vyzvednout u provozovatele parkoviště. Plus adresa Služby města Jindřichův Hradec, Jiráskovo předměstí.

Co si o tom všem asi tak myslet? Chce kdosi tímto způsobem získávat od lidí peníze navíc? Nebo se snad provozovatel parkoviště domnívá, že někdo bude marnit čas a kvůli pěti či deseti korunám se povleče až někam na městskou periferii, kde už taky mohou mít zaměstnanci uvedené firmy po pracovní době?

Navíc… Parkování na tomto parkovišti je v pracovní dny zpoplatněno od 6 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 12 hodin. V jiných městech však bývá standardem, že od pondělí do pátku je parkování zpoplatněno v době od 8 do 17 hodin a v sobotu pak od 8 do 11 hodin. Přičemž někde tuto službu nabízejí dokonce zdarma. V Hradci zřejmě cílí i na mobilní seniory (zejména), spěchající k lékaři nezřídka už v časných ranních hodinách, jinak si to vysvětlit neumím. Pan místostarosta Staněk se diví, že si řidiči na nové parkoviště nemohou zvyknout, já se tomu až tak nedivím. Město Jindřichův Hradec lidem zkrátka opět ukazuje svou přívětivou tvář.

- Jiří Dluhoš -