Venku třicítka, pes v autě, majitel v tahu, voda žádná

09.07.2019

J. Hradec – Jako naprosto nezodpovědný (přinejmenším) se projevil majitel českého fouska, který se...

[přečtěte si celý článek]


Zkropil stánek močí a vyjel na strážníka!

09.07.2019

J. Hradec – Osmatřicetiletý chlap trvale bydlící v Hořicích na Šumavě se bude u správního orgánu...

[přečtěte si celý článek]


Na městské si zavolal státní!

09.07.2019

Třeboň – První červnovou neděli před půl pátou ranní se borec, opouštějící zdejší diskotéku,...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Nové parkoviště u polikliniky řidiči moc nevyužívají

Publikováno: 01.03.2019


Dostatečný počet parkovacích míst je problém, s nímž se potýká snad každé město a Jindřichův Hradec není v tomto ohledu výjimkou. O flek pro své auto tu pravidelně bojují obyvatelé místních sídlišť i ti, kdo se autem pohybují v centru města a někde zaparkovat také potřebují. Není tudíž divu, že volání po nápravě neutichá a mnohdy i sílí. Ale spravedlivě nutno konstatovat, že město nová parkoviště tu a tam zřídí. Koncem minulého roku byla do provozu uvedena hned dvě. Jedno v Denisově ulici (viz Žurnál 1/19), další pak ve Václavské ulici pod poliklinikou, tedy jen kousek od centra města. Druhé uvedené zde sice bylo už předtím, ovšem výrazně menší a s novou plochou kvalitativně nesrovnatelné. Kupodivu, navzdory nářkům šoférů zeje toto parkoviště v jednom kuse prázdnotou.

Pozoruhodné přitom je, že nalézt volné parkovací stání na úzkém placeném parkovišti přímo pod poliklinikou, tedy na parkovišti, které zde vzniklo zároveň s budovou lékařského zařízení, je v podstatě nemožné. Řidiči tu zoufale manévrují, popojíždí, couvají, na rozšířeném konci parkoviště, vyhrazeném lékařům, se obrací, vrací se a nadávají. Přitom jen o několik desítek metrů vedle je nové parkoviště, u jehož vjezdu svítí zelený nápis „volno“. Cedule pod ním oznamuje, že první hodina stání je tady zdarma a každá další započatá hodina přijde parkujícího na desetikorunu, což se nejeví jako suma bůhvíjak horentní.

Staněk: Je to záhada

„Parkování u polikliniky, respektive u nemocnice, bylo vždycky problematické,“ konstatuje hradecký místostarosta Radim Staněk (ODS) s tím, že řešením mělo být parkoviště nové. „Toto parkoviště, jež mají v nájmu Služby města JH, má i své kritiky, zastávající názor, že na jeho místě mohlo vzniknout něco vhodnějšího, například vyhlídka atp., nicméně parkoviště tu význam nepochybně má. Proč na něm lidi neparkují, je nejen pro mě velká záhada. Parkoviště je přímo u polikliniky, do centra je odtud kousek pěšky a parkovné vysoké není. Nechápu. Možná to chce čas. Lidi si nejspíš na novinku potřebují zvyknout.“

Město není supermarket

Jak již bylo zmíněno, parkovné na parkovišti pod poliklinikou je přijatelné, nicméně se nabízí otázka, jestli by nebylo vhodné, aby zde parkující motoristé nemuseli platit nic. Jaksi z etického hlediska. Přece jen se primárně jedná o parkoviště pro pacienty zdravotnického zařízení, že ano? Vždyť před každým supermarketem je obří parkoviště bezplatné. Nestojí tento nesporný fakt za zamyšlení? Nesvědčí o něčem? O něčem nezdravém v nás?

„Dobrá otázka,“ připouští místostarosta Staněk. „Z tohoto úhlu by na věc šlo také nahlížet, jistě. Na druhou stranu, provozovatelé supermarketů jsou docela jiná kategorie. Jedná se o soukromé subjekty se značným kapitálem, pro něž je prioritní poskytnout zákazníkům co největší komfort. Parkovné až tak neřeší, nehledě na to, že jej zřejmě promítnou do ceny svého zboží. Pokud ale bude zdarma parkování na parkovištích v majetku města, může se někdo zeptat, proč vlastně? Proč město nabízí zdarma službu, z níž by mohly plynout peníze do městské pokladny? Supermarket se logicky chová jako obchodník, avšak město, spravující veřejné finance, si jako dobrý hospodář musí počínat také.“

Aut hodně, fleků málo

Z nedávného statistického výzkumu vyplynulo, že v jedné rodině jsou průměrně dvě až tři auta, a je tudíž jasné, že parkovacích ploch bude málo pořád a zpoplatněna jich bude drtivá většina. Tedy výhled ne zcela radostný, jenže jak se říká, dokud nejde o život… S možnou variantou řešení přišla nedávno hradecká místostarostka Magda Blížilová (ANO), která říká, že problém s nedostatkem parkovacích ploch by mohlo odstranit vybudování tzv. parkovacích domů. Podpora koaličních partnerů je prý reálná. Nezbývá tedy, než věřit, že kompetentní lidé v této záležitosti nakonec něco konstruktivního vymyslí, a řidičům, zejména v souvislosti s novým parkovištěm u polikliniky, poradit, že je určitě lepší nastrkat pár desetikorun do parkovacího automatu, než platit nesrovnatelně dražší pokutu za parking v zákazu stání.

- Svatopluk Doseděl -