Jaroslav Chalupský: Stavíme hradbu proti obchodu s chudobou.

15.08.2019

V minulém vydání jsme se v rámci rozhovoru s hradeckým městským radním Bohumilem Komínkem (ČSSD)...

[přečtěte si celý článek]


Komínek: To, před čím varuje opozice, v Hradci dopustit nehodláme.

15.08.2019

Téma nepřizpůsobivých spoluobčanů a potenciálních potížistů je téma vpravdě ožehavé, a pokud někde...

[přečtěte si celý článek]


Proplul světem se zpěvem… Jiří Hromádka

15.08.2019

Člověku mnohdy vůbec nedochází, kolik pozoruhodných lidí se v jeho okolí vyskytuje. Lidí schopných,...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Místostarostka Jindřichova Hradce Magda Blížilová: Mé nápady jsou reálné.

Publikováno: 04.02.2019

Magda Blížilová (ANO), která po posledních komunálních volbách získala pozici první místostarostky Jindřichova Hradce, pracuje pro město už spoustu let, ovšem v politice je úplným nováčkem. Konstatuje, že ve městě vidí nemálo věcí hodných zlepšení a v hlavě nosí celou řadu konstruktivních nápadů. Co dělala dosud? Proč do lokální politiky vůbec šla? A co konkrétního se bude ze své pozice snažit změnit či napravit? V následujícím rozhovoru i na tyto otázky odpovídá.

Doposud jste pracovala na hradeckém městském úřadu. Kde přesně? A jak dlouho?

M. Blížilová: Pracovala jsem jako vedoucí samostatného oddělení interního auditu, a to celkem šestnáct let.

Co přesně jste dělala? Šla jste úředníkům, jak se říká, po krku?

M. Blížilová: (smích) Ano, dá se říct. Naše oddělení provádělo veřejnosprávní kontrolu u organizací a společností, jejichž zřizovatelem je město. Dále do naší kompetence spadala i kontrola dotací, které město různým subjektům poskytlo. K činnosti našeho oddělení patřilo i provádění vnitřních auditů na městském úřadu. Jednalo se hlavně o finanční kontroly a kontroly zaměřené na dodržování vnitřních směrnic a předpisů.

Předpokládám, že po vašem nástupu na radnici jste tuto funkci opustila.

M. Blížilová: Jistě. V našem městě se v současné době v případě funkcí starosty a místostarostů jedná o funkce uvolněné, což znamená, že jsou neslučitelné s jiným zaměstnaneckým poměrem.

Co vás do lokální politiky přivedlo?

M. Blížilová: Je mi téměř padesát let a ráda už bych taky něco změnila. Domnívám se, že zkušeností se státní a veřejnou správou mám dost, a proto jsem se rozhodla, že pro naše město zkusím něco udělat.

Proč jste si vybrala právě hnutí ANO?

M. Blížilová: Ne tak docela vybrala… Nabídka kandidatury přišla ze strany hnutí ANO a já tuto nabídku po zralé úvaze přijala. Členkou ANO nejsem, kandidovala jsem coby nestraník, ale s vizí a programem tohoto hnutí se ztotožňuji.

Předchozí místostarostka Petra Blížilová (ČSSD) je vaše příbuzná, je to tak?

M. Blížilová: Ano, je to moje švagrová.

Nebylo po vašem zvolení na její místo zle v rodině?

M. Blížilová: Nebylo. Vše zůstalo při starém.

Co bude v následujících čtyřech letech ve vaší kompetenci?

M. Blížilová: V mé kompetenci je finanční odbor, odbor školství, mládeže a tělovýchovy, odbor sociálních věcí a samostatné oddělení správy bytů. Je toho dost, ale na městském úřadě jsem natolik dlouho, že jsem od počátku věděla, do čeho jdu.

Post místostarosty obnáší i pracovní večery, víkendy atp. Nebude vám to dělat potíže?

M. Blížilová: Nebude, počítala jsem s tím. Děti mám už relativně velké, rodinné zázemí funguje a času mám v podstatě dost.

Co konkrétního se budete snažit prosadit?

M. Blížilová: Budu se snažit ovlivnit hned několik věcí. Například… V Jindřichově Hradci je kritický nedostatek bytů. Zdejší bytová politika je zoufalá. Město nutně musí vytvořit místa pro výstavbu bytových domů. Další problém spočívá v nedostatečném množství parkovacích ploch. Nová parkoviště pořád nestačí. Řešením by mohlo být vybudování parkovacích domů. Dále… Kruhový objezd u Lidlu. Katastrofa. V dopravní špičce je takřka neprůjezdný. Nebo rybník Vajgar. Které město má ve svém centru něco tak krásného? Měl by být vyčištěn, upraven a mnohem lépe využit. Z hlediska estetického i praktického. A takových bodů by se našlo víc.

Nejste idealistka? Je to reálné?

M. Blížilová: Idealistka sice jsem, ale tohle všechno reálné je. Letos ovšem s realizací začít nepůjde, městský rozpočet na rok 2019 je již sestaven. Můj názor je, že takovéto projekty by se neměly provádět bez využití dotací. Projekty na tyto i jiné velké akce, i když se nebudou realizovat hned, musíme mít hotovy v šuplíku tak, aby při vypsání příslušného dotačního programu byly ihned k dispozici. Podívejte se na táborský rybník Jordán. Po upotřebení obrovské dotace je z něj zásobárna pitné vody. Proč by něco takového nemohlo jít s naším Vajgarem? To o čem jsem mluvila je práce minimálně na dvě volební období, ale musíme s tím konečně začít.

Myslíte, že v těchto věcech získáte podporu koaličních partnerů?

M. Blížilová: Věřím, že ano. Podobné body měli v programu i oni.

Hradecká koalice se rodila dlouho a v bolestech. Jste s výsledkem spokojena?

M. Blížilová: Je to kompromis. Karty byly voliči rozdány takovým způsobem, že jiná reálná možnost v podstatě nebyla. Věřím, že pokud tato barevná koalice potáhne za jeden provaz ku prospěchu občanů, fungovat bude. Komunální politika ve městech velikosti Jindřichova Hradce není o politických stranách, nýbrž o lidech v nich. A když se tito lidé rozumně dohodnou, zásadní potíže by vzniknout neměly.

- Svatopluk Doseděl -