Co nového v zámeckém pivovaru?

01.06.2019

Co a kdy bude s rozpadající se vyhořelou ruinou bývalého zámeckého pivovaru v Jindřichově Hradci,...

[celý článek zde již 01.06.2019]


Nová Včelnice: Systém třídění odpadu se mnohým nezamlouvá

01.06.2019

Ekologické třídění komunálního odpadu je fenomén současné doby, který oslovil spoustu lidí, ovšem...

[celý článek zde již 01.06.2019]


Jednatel včelnické společnosti ETKO Pavel Poslušný se vyjadřuje

01.06.2019

Rekapitulace podstaty systému třídění odpadu v Nové Včelnici: Občan, který se do systému přihlásí,...

[celý článek zde již 01.06.2019]


...další články

Karel Frank: Výstavba bytů sociálních? Na sídlišti U Nádraží v úvahu nepřichází.

Publikováno: 05.10.2018

V letním dvojčísle jsme se obsáhle věnovali tématu plánované bytové výstavby na hradeckém sídlišti U Nádraží, jež letos na jaře rozpoutala poměrně živou diskusi a u obyvatel uvedeného sídliště vyvolala i obavy z budoucnosti. Připomeňme, že k urbanistickým změnám má dojít v centrální části sídliště, tedy v lokalitě, kde kdysi fungovala mateřská škola. Tento pozemek patří místnímu podnikateli Karlu Frankovi, jenž v souvislosti se svým záměrem žádá město o změnu územního plánu, která by mu tu z hlediska bytové výstavby umožnila větší rozmach. A tady je zřejmě kámen úrazu. Zdejší obyvatelé se totiž obávají, že v bezprostřední blízkosti jejich domovů mohou vzniknout byty pro občany tzv. nepřizpůsobivé a sociálně slabé a dosavadní poklidné bydlení vezme tím pádem za své. V minulém vydání se k věci vyjádřila místostarostka Jindřichova Hradce Petra Blížilová (ČSSD), za veřejnost promluvil předseda příslušného společenství vlastníků bytových jednotek František Kocourek, avšak z důvodů nikým nezaviněných jsme zůstali dlužni prostor Karlu Frankovi, což nyní formou v létě domluveného rozhovoru napravujeme.

Nedávno jste začal se stavebními pracemi na svém pozemku na sídlišti U Nádraží…

K. Frank: Zatím jenom s demoličními pracemi, abychom byli úplně přesní. Tedy s pracemi, na něž máme povolení. Jedná se o odstraňování stávajícího objektu a přípravu stavební plochy pro objekt nový. Ti, co v této lokalitě bydlí, vědí, že poslední dobou byl objekt v neutěšeném stavu, a protože byl volně přístupný, rozhodl jsem se ho raději odstranit.

Po městu požadujete změnu územního plánu. Pokud k ní dojde, co na místě bývalé mateřské školy hodláte stavět? Hovoří se až o třech šestipatrových bytových domech.

K. Frank: Pravda je taková, že změnu územního plánu města v tuto chvíli až tak neřešíme. Aktuálně žádáme o stavební povolení na výstavbu jednoho polyfunkčního domu, který je se stávajícím územním plánem města v naprostém souladu. Kritéria občanské obslužnosti tento polyfunkční dům totiž splňovat bude.

O změnu územního plánu tedy nežádáte?

K. Frank: O tuto změnu jsme samozřejmě požádali, a to z toho důvodu, abychom zde do budoucna nemuseli mít jen budovy s více než 51 procenty komerčních prostor a v případě poptávky se naopak mohli zaměřit na výstavbu domů bytových. Nehledě na fakt, že v Jindřichově Hradci bychom pro velké množství volných komerčních prostor nenašli využití. Dle mého letitými zkušenostmi podloženého názoru naše město tolik komerčních prostor nepotřebuje. Na rozdíl od bytů. Zkuste si v Hradci pronajmout byt. Zkuste si ho koupit. Neuspějete. Byty totiž nejsou. Chci je tedy stavět, a proto jsem o změnu požádal. Dle mých posledních informací však zpracování změny územního plánu městem zatím vyhlášeno není. Jednám tedy jen o umožnění výstavby polyfunkčního domu.

Jak tento dům bude vypadat a co v něm bude?

K. Frank: Náš polyfunkční dům bude několikapatrová budova, v jejímž přízemí budou fungovat různé obchody či kanceláře, pekárna, lékárna, zubní ordinace, ordinace praktického lékaře atd. Plus chirurgická ambulance a ordinace plastické chirurgie doktora Tomáše Albrechta. A ještě plus moje kanceláře, řeznictví a prodejna krbových kamen a vložek. V pěti patrech pak plánujeme devět nebo deset luxusních mezonetových bytů. Je dost možné, že v některém z nich bude bydlet například zubař, ordinující v přízemí.

Byty hodláte pronajímat nebo prodávat?

K. Frank: V tuto chvíli počítáme výhradně s jejich prodejem.

Místní lidé se obávají, že ve vašich bytech budou bydlet tzv. nepřizpůsobiví spoluobčané. Jsou tyto obavy opodstatněné?

K. Frank: Nejsou. To, co říkáte, absolutně vylučuju. Výstavba sociálních bytů či bytů pro nepřizpůsobivé zde vůbec nepřichází v úvahu. Opakuji, že se bude jednat o byty luxusní.

Jak byste rozruch okolo této věci okomentoval?

K. Frank: Je naprosto zbytečný. Sídliště U Nádraží je v Hradci nejstarší a modernizaci, respektive výrazné rozšíření občanské vybavenosti jednoznačně potřebuje. Vždyť je tu jedna stará restaurace, jeden obchod s potravinami a jinak nic. To, co zde hodláme vybudovat, nebude občanům ke škodě nýbrž k jejich prospěchu. Vedle nového domu – stále na mém pozemku – chci navíc vytvořit větší parkoviště, aby v této lokalitě mohli lépe parkovat i lidé bydlící v okolí.

Poslední otázka… O bývalou budovu České pojišťovny na témže sídlišti má dle jejího stávajícího majitele zájem jeden hradecký podnikatel. Jste to vy?

K. Frank: Ne, nejsem. O této nabídce sice vím, ale zájem o koupi nemám. Kdysi jsem si to propočítal a došel k závěru, že zdejší kanceláře nezaplním a přebudování objektu na bytový dům by se ekonomicky nevyplatilo. Můžu na závěr říct něco zdánlivě mimo téma?

Jistě.

K. Frank: Blíží se komunální volby a já bych chtěl občany Jindřichova Hradce vyzvat, aby si u voleb počínali moudře. Aby nevolili ty, kdo z pozice svých funkcí jen kritizují, ale vidět za nimi není nic. Aby naopak upřednostnili takové lidi, kteří mají vizi a pro naše město celé roky skutečně něco dělají. Vyplatí se to.

- Svatopluk Doseděl -