Jaroslav Chalupský: Stavíme hradbu proti obchodu s chudobou.

15.08.2019

V minulém vydání jsme se v rámci rozhovoru s hradeckým městským radním Bohumilem Komínkem (ČSSD)...

[přečtěte si celý článek]


Komínek: To, před čím varuje opozice, v Hradci dopustit nehodláme.

15.08.2019

Téma nepřizpůsobivých spoluobčanů a potenciálních potížistů je téma vpravdě ožehavé, a pokud někde...

[přečtěte si celý článek]


Proplul světem se zpěvem… Jiří Hromádka

15.08.2019

Člověku mnohdy vůbec nedochází, kolik pozoruhodných lidí se v jeho okolí vyskytuje. Lidí schopných,...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Hradecký místostarosta Radim Staněk: KD Střelnice je moje srdcová záležitost.

Publikováno: 04.02.2019

Jednání po posledních komunálních volbách v Jindřichově Hradci bylo poměrně vzrušené a emotivní a ve vedení radnice po něm došlo k očekávaným personálním změnám. Post prvního místostarosty obsadila Magda Blížilová (ANO) a na židli místostarosty druhého usedl dosavadní vedoucí Kulturního domu Střelnice Radim Staněk (ODS). Stejně jako jeho radniční kolegyni jsme i jemu položili několik dotazů.

V městské politice nejste žádný nováček. Odkdy se v ní pohybujete?

R. Staněk: Od roku 2010, kdy jsem byl zvolen městským radním. Tuto funkci jsem zastával do roku 2014 a poté jsem se stal na čtyři roky členem zastupitelstva města.

Místní lidé si vás však spojují především s Kulturním domem Střelnice, jehož jste byl dlouholetým vedoucím.

R. Staněk: Ano. V Kulturním domě Střelnice jsem pracoval od roku 1994, což je dlouhá doba. Se Střelnicí jsem spjat opravdu pevným poutem a bez přehánění mohu říct, že se jedná o mou srdeční záležitost.

Nebude vám Střelnice chybět?

R. Staněk: Určitě bude. Střelnice výrazným způsobem ovlivnila můj život. Přitom v roce 1994 nebyla situace, v níž se tento kulturní dům nacházel, vůbec jednoduchá. Řešilo se jeho vlastnictví a jen pro informaci čtenářů, když jsem na Střelnici nastoupil, pořádaly se tam tak dvě divadelní představení a dva až tři koncerty ročně. Plesů se tam konalo tuším šest nebo sedm. Plus taneční kurzy, nic víc. V současné době se zde měsíčně uskuteční zhruba pětadvacet akcí, tedy takřka jedna denně. Vyjma letní okurkové sezony, samozřejmě. Je to velký posun.

S vedením kulturního domu máte letité zkušenosti a jistě jste si během těch let vytvořil řadu důležitých kontaktů. Mám na mysli manažery různých agentur či divadel. Neutrpí Střelnice vaším odchodem?

R. Staněk: Mosty jsem za sebou rozhodně nespálil. Vedením Střelnice je pověřen Jiří Kubát a já jsem s ním pochopitelně v součinnosti. Moje kontakty a zkušenosti má k dispozici jak on, tak jeho zástupce a dramaturg kulturních akcí Ivana Bačáková.

Co bude v následujících čtyřech letech ve vaší kompetenci? Coby místostarosty.

R. Staněk: V mé kompetenci bude KD Střelnice, což se asi dalo předpokládat, dále pak odbor životního prostředí, odbor správy majetku města a odbor výstavby a územního plánování.

Místostarosta jistě není zaměstnání na osm a půl hodiny. Obnáší i pracovní večery, víkendy atp. Nebude vám to dělat potíže? Máte rodinu, trénujete mládež ve veslařském klubu…

R. Staněk: Víte, ona ani práce v kultuře není na osm a půl hodiny a kulturní akce se zpravidla konají ve večerních hodinách a o víkendech, takže v tomto směru to pro mě a mou rodinu nebude až tak dramatická změna. Ve funkci jsem sice krátce, ale věřím, že všechny své aktivity, včetně veslařského klubu, zvládnu.

Ve vaší kompetenci je i odbor správy majetku města. Jak se řeší aktuální problém s městskou rozhlednou u Děbolína? Mám na mysli údajné pochybení při její konzervaci.

R. Staněk: V této věci probíhá jednání mezi městem Jindřichův Hradec, generálním dodavatelem a projektantem uvedené stavby. Pokud se prokáže vina dodavatele nebo projektanta, lze předpokládat, že hmotná odpovědnost půjde za nimi. Město by měla náprava stát každopádně co nejméně, pokud tedy vůbec něco. Jestliže nedojde k dohodě, tak budeme nuceni tuto záležitost řešit soudní cestou.

Jak se osobně stavíte k další revitalizaci hradeckého parku?

R. Staněk: K realizované první etapě mám coby hradecký patriot a milovník přírody určité výhrady. Je mi například líto, že zdejší jezírko bylo nahrazeno brouzdalištěm. Argument, že údržba jezírka byla nákladná, neberu. Údržba brouzdaliště přece taky něco stojí. Možná dokonce víc. Jsem přesvědčen o tom, že městské rarity by se měly zachovávat. A ono jezírko takovou raritou bylo. Co se stromů týče, mám je rád, ale nejsem na ně odborník, takže sám nedokážu posoudit nutnost jejich pokácení. Chci se však zasadit o to, aby jejich stav zhodnotil někdo, kdo stromům rozumí a jehož názor bude zárukou toho, že stromy v parku nebudou káceny zbytečně. A jen připomínám, že projekt revitalizace parku je pozastaven.

Je něco nového v souvislosti s hojně diskutovanou výstavbou na sídlišti U nádraží? Myslím polyfunkční dům, který zde hodlá postavit podnikatel Karel Frank a který je trnem v oku řady zdejších obyvatel.

R. Staněk: Nemám informace o tom, že by v této věci došlo k nějakému posunu či změně. Pan Frank je limitován stávajícím územním plánem města a v tuto chvíli je v uvedené lokalitě možno postavit pouze stavbu mající charakter občanské vybavenosti, čemuž polyfunkční dům s několika provozovnami a byty odpovídá. A jisté je, že občanská vybavenost nejstaršího hradeckého sídliště není žádná sláva. O tom, že by zde pan Frank zamýšlel větší bytovou výstavbu nebo dokonce výstavbu bytů pro nepřizpůsobivé spoluobčany, o čemž se mezi lidmi taky mluvilo, silně pochybuji.

Hradecká koalice vznikala poměrně dlouho a dost obtížně. Jste s výsledkem spokojen? Bude tenhle pestrobarevný tým fungovat?

R. Staněk: Povolební jednání byla opravdu složitá a nezřídka zaběhla i do osobní roviny, ale k dohodě nakonec došlo. Naše ODS dosáhla se dvěma mandáty maxima. Po osmi letech jsme v přímém vedení města, a to lze za úspěch jistě považovat. A jestli tahle radnice bude fungovat? Domnívám se, že minimálně v osmdesáti procentech případů budeme řešit procesní věci, na kterých se shodneme. Jsem optimista a věřím, že široká koalice může fungovat velmi dobře.

- Svatopluk Doseděl -